Koupaliště, sportoviště, relaxace

Na jižní straně Kraví hory byl roku 1975 dokončen svažitý Areál zdraví Tělovýchovné jednoty Moravská Slávia (projekt M. Kramoliš) se saunou, bazénem a slunečními loukami s nezaměnitelnými výhledy na Brno. Koupaliště bylo od roku 2001 rozsáhle rekonstruováno (ateliér D.R.N.H.) – v roce 2004 byl otevřen krytý bazén v podobě jednoduché budovy, s dřevěnou kostrou a skleněnou obvodovou zdí, doplněný vnějším areálem. Pro návštěvníky jsou nyní připraveny dva nerezové vnitřní bazény s kapacitou 165 lidí, které doplňuje řada vodních atrakcí, vířivka, parní komora a poněkud netradiční společné šatny. Venkovní prostory s jedním bazénem o délce 50 metrů pojmou za příznivého počasí až 2000 lidí, pro které je navíc připraven nádherný výhled na panorama jižní části města Brna, včetně pevnosti Špilberk a Žlutého kopce.
Tím ale sportovní nabídka Kraví hory rozhodně neskončila. V jižní části jejího vrcholu vznikla již v průběhu sedmdesátých let 20. století sportoviště Vysokého učení technického – nejdříve tenisové kurty, od roku 1972 softballové hřiště, které bylo v roce 1979 rozšířeno pro potřeby baseballu. Za Základní školou Úvoz byl v polovině osmdesátých let 20. století postaven školní zimní stadion, na kterém vyrostla celá řada významných hokejových hráčů i krasobruslařů.

V roce 1959 vznikl při Základní devítileté škole Lerchova Oddíl národní házené Draken Brno, který dnes představuje jedno z největších českých házenkářských uskupení. Zaměřuje se především na práci s mládeží ve dvou desítkách nejrůznějších družstev, dokonce se účastní druholigových soutěží.

Pod plaveckým areálem bylo zřízeno Středisko pro pěstování léčivých rostlin Masarykovy univerzity, kde se na ploše jednoho hektaru kultivují léčivé, toxické i aromatické rostliny, využívané pro pedagogické, výzkumné a zdravotně-výchovné účely. Již tradicí se přitom staly pravidelné výstavy.

Dávno zaniklou prachárnu se strážnicí a kantýnou na sklonku 19. století vystřídal skromný hostinec, který se v devadesátých letech 20. století proměnil v „zaplivaný pajzl“ Monte Boo, naštěstí brzo přestavěný na lepší restauraci V-klub.

I přes veškeré změny tak Kraví hora zůstává i počátkem 21. století podivuhodnou oázou klidu v centru půlmilionového města. Tramvaj číslo čtyři vás sem z ulice České – stejně jako před sto roky – zaveze za pouhých deset minut. A davy v zimě sáňkujících dětí, rozkvetlé jarní louky, opalující se mládež v létě a desítky třepetajících se draků na podzim jsou toho po celý rok tím nejkrásnějším důkazem.

Zdroj: Hvězdárna a planetárium Brno, http://kravihora.hvezdarna.cz